Od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem wydrukowania katalogu ciekawych miejscówek Słowenii w formie poręcznego albumu. Chodziło mi przede wszystkim o zaprezentowanie miejsc możliwych do odwiedzenia przez fotografów, których oprowadzam po tym pięknym kraju. Książkę, którą można wrzucić do plecaka niespecjalnie przejmując się tym, że zdjęcia są zabrudzone palcami, a okładka poobcierana i powyginana. Portfolia, które posiadam, są zbliżone rozmiarem do formatu A3, przez co nie nadają się do pracy w terenie. Poza tym trochę ich szkoda. Końcem ubiegłego roku otrzymałem od firmy Saal Digital możliwość wydrukowania fotoksiążki w zamian za jej recenzję, opublikowaną w mediach społecznościowych, za co pięknie dziękuję.

Pracę rozpocząłem od załadowania niewielkiego programu – kreatora książek. Rzecz zaprojektowany jest bardzo intuicyjnie - po chwili przeznaczonej na zorientowanie się w jego architekturze, możemy zabrać się za przygotowanie albumu. Nie wnikałem w możliwości stworzenia fotoksiążki według gotowego wzoru, gdyż zaplanowałem ją wedle swoich potrzeb. Wybrałem poręczny format 28x19 cm, poziomy - gdyż większość zdjęć ma orientację panoramiczną, z twardą okładką bez watowania. Strony wewnętrzne wydrukowane zostały na błyszczącym papierze fotograficznym. Wiem, że niespecjalnie nadaje się on do częstego przeglądania, gdyż od razu zostają na nim ślady, ale coż... mam do niego słabość. Niestety, nie miałem przygotowanego kompletu zdjęć, które chciałem zaprezentować, dlatego praca przeciągnęła się na okres kilku dni. Gdyby wszystko było gotowe to „skład” fotoksiążki zająłby mi 3-4 godziny spokojnej pracy. Zauważyłem dwie niedogodności podczas przygotowania książki. Nie znalazłem możliwości umieszczenia na grzbiecie nazwiska autora i tytułu, co ze względu na grubość książki powinno być wykonalne. Nie wykluczam jednak, że taka możliwość istnieje. Druga sprawa związana jest z pozycjonowaniem zdjęć i tekstów na stronie metodą „na oko”. Intuicyjne umiejscowienie tych ważnych ważnych elementów może być nie w smak osobom przywykłym do dokładnego określenia pozycji elementów w bardziej zaawansowanych programach. Złożenie zamówienia, upload projektu i płatność przebiegły bez zastrzeżeń.

Zaskoczenie przyszło później: po dziesięciu godzinach otrzymałem mail, iż książka została wysłana pod wskazany adres. Dodam jeszcze, że złożyłem zamówienie na chwilę przed północą. Przesyłka dotarła w stanie nienaruszonym po trzech dniach. Całość została solidnie zapakowana w karton, folię bąbelkową, miękkie etui z tworzywa sztucznego i worek foliowy. Książka prezentuje się bardzo ciekawie, zaś projekt został zrealizowany w każdym szczególe. Zdjęcia wyglądają tak jak trzeba z dodatkowym efektem lekkiej trójwymiarowości (stąd ta słabość do błyszczącego papieru foto). O sposobie wiązania książki będę mogł powiedzieć coś konkretnego za jakiś czas. Przyznam, iż właśnie ten element budzi mój niepokój, gdyż książka nie jest typowym albumem z wakacji, ktory przekartkujemy kilka razy, a potem zapominamy o jego istnieniu. Czas pokaże, jak będzie zachowywać się album w rękach spragnionych słoweńskiego piękna fotografów.

Untitled photo
Powered by SmugMug Owner Log In